جا به جایی گیاهان در اسباب کشی

چگونه گیاهان خانگی را در اسباب کشی جا به جا کنیم؟

اگر تصمیم به انتقال گیاهان خود به خانه جدید گرفتید و اطمینان داشتید که در محل جدید فضا کافی و محیط مناسب برای گیاهان را دارا هستید، به نکات زیر توجه کنید.

تجهیزات لازم را فراهم کنید

یک کارتن حمل مناسب برای قرار دادن گیاه آماده کنید (بزرگ نباشد که گلدان داخلش حرکت کند.)
گلدان پلاستیکی برای جا به جایی با گلدان های سفالی
خاک گلدانی استریل شده
نایلون حبابدار برای پرکردن فضای خالی کارتن
حوله کاغذی، پلاستیک و نگهدارنده گیاه

گیاهان را آماده کنید

چند هفته قبل از اسباب کشی، شما می توانید گیاهان را در گلدان پلاستیکی با خاک استریل و جدید قرار دهید. چون اگثر گیاهان علاقه ای به تغییر اندازه گلدانشان ندارند، سعی کنید گلدان پلاستیکی هم سایز با گلدان خودشان پیدا کنید. قبل از اسباب کشی، گیاهان برای عادت کردن به گلدان جدیدشان به زمان احتیاج دارند، پس پیشنهاد میشود که کار تعویض گلدان آن ها را زود انجام دهید.

پس از آنکه گیاهان را برای جا به جایی به گلدان پلاستیکی انتقال دادید، حال زمان آن رسیده که نگاهی برای شناسایی آفات بکنیم.

دو یا سه روز قبل از اسباب کشی به آنها آب دهید چون کود آنها باید مرطوب باشد، نه کاملا خیس و نه کاملا خشک. اکثر گیاهان در صورتی که محیط یا خاکشان مرطوب باشد می توانند تا ۱۰ روز هم بدون آب سر کنند.

 

گیاهان را بسته بندی کنید

این قسمت از حمل گیاهان ممکن است کمی زمان بر باشد، اما ارزش آن را دارد چون گیاهان شما را در امنیت نگه می دارد و آسیب را به حداقل می رساند.

برای بسته بندی گیاهان مراحل زیر را دنبال کنید:

یک کیسه پلاستیکی روی گلدان قرار دهید برای اینکه در جا به جایی کود از آن نریزد آن را گره بزنید.
گیاه را درون جعبه قرار دهید.
فضای خالی جعبه را با نایلون حبابدار، کاغذ باطله، روزنامه و.. پر کنید.
سوراخ هایی در کارتن ایجاد کنید تا راه  ورود و خروج هوا باشد.
روی کارتن برچسب گیاه زنده و شکستنی بزنید.

اگر گیاهان شما برای حمل بزرگ هستند می توانید از روش برش یا همان قلمه زدن استفاده کنید. این روش برای برداشتن بوته های رز یا سایر درختچه های بزرگ مناسب می باشد.اگر قلمه ها به درستی زده شوند می توانند تا چند روز بمانند.

این مراحل را برای قلمه زنی انجام دهید :

یک برش تمیز از قسمتی از گل یا درختچه که می خواهید جدا کنید بزنید. (بهتر است این کار را اول صبح که گیاه تازه است انجام دهید).

انتهای قلمه را درون یک حوله کاغذی مرطوب قرار دهید و ان را بپیچانید و سپس با نخ آن را گره بزنید.

قلمه را درون یک گلدان کوچک مخصوص نگه داری قلمه نگه دارید. (می توانید ظرف پلاستیکی مخصوص نگه داری قلمه را از گلفروشی ها تهیه نمایید)

فرقی نمیکند که گیاهان خود را درون کارتن قرار می دهید یا قلمه میزنید، فقط حتما دقت کنید که گیاهان آخرین چیزی هستند که بسته بندی می شوند و اولین چیزی هستند که در محل جدید باید باز شوند.

آیا می توانم گیاهان را به محل جدیدم ببرم؟

اگر قصد اسباب کشی به شهر دیگر و مسافت دوری دارید، قبل از تصمیم گیری به جا به جایی گیاهان می بایست موارد زیر را نیز در نظر بگیرید.

آب و هوا : آیا گیاهان شما در آب و هوای محل جدید می توانند زندگی کنند؟ گیاهانی که در گرما رشد می کنند ممکن است در قسمت دیگری از کشور که سرد سیر است زنده نمانند.
نور : آیا محل جدید که آنها را انتقال می دهید امکان تابش آقتاب مستقیم به آنها وجود دارد؟ آیا روز های آفتابی زیاد است؟

کاربر سایت

نویسنده کاربر سایت

More posts by کاربر سایت

ارسال نظر

تلفن تماس 09152020201